| mtw123 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se rezolva subiectele pentru bac la sociologie? Nu ma refer la grila, ma refer la subiectele B, C de la prima parte, ce trebuie exact sa scrii, cum trebuie sa formulezi punctul de vederer sociologic la C.
Apoi la a 2a parte ce trebuie sa scrii exact pentru a lua punctaj cat de cat bun la exercitiul C, la D
La partea a 3 a ultimul exercitiu.
Ofer funda

3 răspunsuri:
| 90210 a răspuns:

La simulare am luat 5 fara sa citesc nimic, dupa am luat cartea de sociologie si am scos de acolo toti termenii sociologici. Imi pare rau ca am pierdut fisierele pentru ca puteam sa te ajut...dar cum am spus, invata termenii sociologici si totul o sa fie okay. Daca stii termenii o sa faci okay la toate partile examenului. Eu la examen am lua 8.90

| mtw123 explică (pentru 90210):

Pai si eu la simulare am luat 6, 30 fara sa citesc nimic, dar acum tind spre un 9+ si am probleme la exercitiile pe care le am enumerat

| Andrei277 a răspuns:

Ok eu am luat 9.8 la Sociologie anul trecut, si sunt si la Facultatea de Sociologie, o sa incerc sa iti explic cat mai clar,
La sub 1, B trebuie sa o iei logic, citeste calumea si te gandesti. de exemplu aici 2 consecinte, ale unei rate ridicate a infracționalității într-o comunitate - pai ar fi cam, Diminuarea increderii in institutile statului, si relatii tensionate intre membrii comunitatii, probleme economice, incapacitatea societatii de a se dezvolta. ( subiectul este cel de la simulare de anul acesta). - mereu te gandesti fenomenul x, ce efectv are asupra y.
Sub 1 C efectiv corelezi cei 2 termeni sociologici, de ex aici Construiţi un enunţ, corect din punct de vedere sociologic, care să evidenţieze o relaţie între instituții publice şi birocrație.
Foarte simplu, In Institutiile publice mereu va exista birocratia, sau Birocratia este des intalnita in institutiile publice, sau birocratia este nelipsita in institutiile publice. faci un enunt cat mai simplu nu te lungii!
Partea 2 C dupa ce ai ales, cele 2 concepte, le definesti pe rand, si dupa spui cum interactioneaza ele. de exemplu socializarea primara are loc in familie, copilul invata comportamente, moduri de a fi etc... efectiv si nu depasi limita de 10 randuri, aici efectiv cumva le legi conceptele
Punctul D incepi propozitia, cu " Un argument care confirma/infirma ipoteza x este.". si reiei ideea, principala aici am despre institutii si cum promoveaza ele socializarea pozitiva, pai spui, in cadrul institutiilor avem legi, ele incurajeaza comportamentele pro sociale, si pedepsesc pe cele necorespunzatoare
La partea 3 5 este putin mai dificil, dar tot asa trebuie sa definesti ambii termeni, si explici cat mai clar posibil, dai exemple, cum relationeaza ei. ce functii au de exemplu familia ( socializare, economica etc). Succes!