| RyanCarter2008vonArad a întrebat:

Îmi poate vă rog cineva spune câte limbi știa Eminescu și care au fost acelea.
Și am auzit că Eminescu era foarte bun la matematică, este adevărat?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

S-a constatat că știa limbile latină, ebraică, rusă, ucraineană, germană și franceză.
Iar de "legătura" sa cu matematica, poți afla mai multe de aici:
http://www.viitoriolimpici.ro/matematica-altfel?id=120

| RyanCarter2008vonArad explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc mult, am citit articolul. Iar despre limbiile străine până la urmă știa și engleza și rusa?, deoarece sunt mulți care afirmă acust lucru aici. Iar dacă nu prea mult Ebraica l-a învățat tot odată cu sanscrita, sau din ce motiv a învățat limba ebraică?

| sublime89 a răspuns:

El a studiat si in Viena si Berlin, deci stia germana foarte bine.
Si da, i-a placut matematica si era bun, dar din nefericire a avut niste profesori care nu au prea stiut sa-i incurajeze aceasta pasiune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Eminescu stia latina, sanscrita si rusa.

| FelipeR a răspuns:

Salut, un lucru e sigur, stia LATINA si SANSCRITA. A facut chiar si o carte unde incerca sa explice limba sanscrita, bine spus incercat, ca eu nu am inteles mai nimic, decat cateva caractere acolo si atat.

| Radu_Gheorghe_1993 a răspuns:

Eu zic ca mihaei eminescu a fost si va ramine cel mai bun poet stia foarte multe limbi ca daca a scris foarte multe carti inseamna ca stia si engleza franceza si poate si rusa sa fi sigur uitate pe gogle scrie asa viata lui Mihai Eminescu

| RyanCarter2008vonArad explică (pentru Radu_Gheorghe_1993):

Mulțumesc, dar dacă nu vă supărați, sunteți sigur că știa engleza deoarece nu am auzit ca Eminescu să fi știut engleza și nici nu prea văd cum ar fi putut intra în contact cu limba, cu germana mai bine bănuiesc că știa deoarece am citit undeva că tatăl său l-a trimis la școala germană când a fost mic, și plus că și-a făcut studiile în Viena și Berlin. Dar dacă știți sigur vreun detaliu ce nu știu eu, îmi puteți vă rog să-mi spuneți sursa, ca să mă pot și eu documenta deoarece mă interesează viața lui.

| RyanCarter2008vonArad explică:

Nu vă supărați deci îmi puteți spune un răspuns concret numărul de limbi pe care le știa Eminescu și care au fost acelea? Mulțumesc.