| Crissy9Sweet a întrebat:

Imi poate zice si mie cineva legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna?

Răspuns Câştigător
| RawGrey a răspuns:

1) Legatura dintre om si natura
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura cu produse alimentare si dulciuri. Trebuia sa descopar care dintre produsele existente urmau sa fie imbunatatite, adica altfel spus, care din noile produse se vindeau mai bine. Aveam la dispoz
2) Cum traiesc plantele
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura vasculara :celule xilem care permit sarii si apei sa faca planta sa creasca si celule floem, care permit produsilor fotosintezei sa se mute acolo unde este nevoie de ei. Cele doua tipuri de co
3) Elemente de termodinamica
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura stransa care exista intre caldura si energia termica. In fizica se vorbeste despre caldura ca fiind un mod de propagare a energiei. In ciuda aparentei sale simplitati si a ca
4) Parcurgerea informatiei pe cele 5 simturi
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura cu creierul. Creierul transforma imaginea vazuta din pozitie intoarsa in pozitie dreapta. In fata, in mijloc exista un strat transparent, putin proeminent, corneea. Aceasta este legata de st
5) Vasile alecsandri - doina (comentariu)
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura afectiva dintre creatorul anonim si cântecul popular care îi înfrumuseteaza viata. Epitetul "dulce" sugereaza si functia doinei de a-i alina suferintele. Omul din popor se doreste mereu în pr
6) Mihai eminescu - dorinta
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura strânsa dintre sentimentul iubirii si sentimentul naturii. Eminescu foloseste epitete putine, dar sugestive: blânda batere de vânt, vis ferice, singuratice izvoare (epitete tipic emi
7) George bacovia (universul poeziei)
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), Legatura dintre planuri se realizeaza prin perceptii pornite din subconstient. Poetul tresare dintr-un somn similar mortii si începutului, somn agitat fiindca genereaza amenintarea mortii. Somnul lui
8) Hortensia papadat-bengescu - concert din muzica de bach (rezumat)
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura, Sia, o fata urâta, greoaie, stângace, este prezentat ca fala lui Lica Trubaduru si o mama necunoscuta. In tot cursul romanului se insista asupra eforturilor personajelor ca familia sa para,
9) Ion luca caragiale - in vreme de razboi (comentariu) 2
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura cu întoarcerea fratelui sau, desi o scrisoare primita îl asigurare ca acesta a murit. Actiunea nuvelei creste treptat în tensiune, urmarindu-se obsesiile lui Stavrache, cosmarurile pe care le
10) Doina
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura lor stransa.Sunt sintezizate in ultimele 4 versuri ale textului : "Doina zic, doina suspin? tot cu doina ma mai tin? Doina cant doina soptesc/Tot cu doina vietuiesc."Aceasta idee poetica es
11) Doina populara
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura om - natura (comuniune). Titlul este sugestiv pentru aceasta specie cu totul aparte in lirica populara fiind format prin substantivul articulate "doina", care defineste aceasta creatie. Poez
12) Comisul Ionita - Hanu Ancutei
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura cu mostenirea stramoseasca. Spirit deschis si inzestrat cu umor, el a avut curajul sa nu-si ia vorba inapoi in fata domnitorului, trezind hazul si castigand simpatia acestuia. Cu decenta, este
13) Doina populara-"Doina, doina, cantic dulce"
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura a omului cu natura. Ultimele versuri ale textului redau ca o concluzie permanenta doinei in viata omului, legatura lor stransa:,, Doina zic, doina suspin,
14) Relatia omului religios cu Dumnezeu
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătura lui cu Divinitatea. Omul religios a recurs la poezie pentru a-şi arăta credinţa fată de Dumnezeu. El percepea prezenţa lui Dumnezeu în viaţa lui c
15) Internet si intranet
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătura între peste 21000 de astfel de reţele şi în permanenţă, la acestea se adaugă tot mai multe. Unele din reţele sunt administrate de instituţii guvernamentale, altele de universităţi, firme, b
16) Iarna
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura dintre sus si jos realizandu-se prin fulgii care "plutesc in aer ca un roi de fluturi albi". Tabloul este pictural, frapeaza epitetele cromatice"fluturi albi, umeri d
17) Mamiferele
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătură cu adaptare la zbor. Membrele lor anterioare sunt transformate în aripi, suprafaţa zburătoare acărora este alcătuită dintr-o membrană cutanată întinsă între degetele membrelor anterioare,
18) Centrul European pentru Conservarea Naturii
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura dintre stiinta si politica, conservarea naturii si, in special, a biodiversitatii in Europa; datorita valorilor sale intrinsece si a relevantei pentru economia si cultura europeana. In conclu
19) In vreme de razboi
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătură cu întoarcerea fratelui său, desi o scrisoare primită îl asigurare că acesta a murit. Actiunea nuvelei creste treptat în tensiune, urmărindu-se obsesiile lui St
20) Principalele grupe de animale
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura cu noua saci aerieni si cu oasele pneumatice. - Temperature corpului este constanta datorita respiratiei si circulatiei active. - Lipseste vezica urinara. - Inmultirea se face prin oua, pe
21) Comunicarea pe internet
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura dintre membrii unei familii tinand-o unita sau de ce nu, scutiti incarcarea facturii de telefon. O faima internatinala a castigat-o IRC-ul in timpul razboiului din Golf in 1991, cand prin
22) Concert din muzica de Bach
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătură, Sia, o fată urâtă, greoaie, stângace, este prezentat ca fala lui Lică Trubaduru şi o mamă necunoscută. In tot cursul romanului se insistă asupra eforturilor personajelor ca familia să pară,
23) Clima, fauna si vegetatia Romaniei
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura intre zonele de vegetatie (care ofera hrana si adaopst) si repartitia teritoriala a faunei. Astfel, in zona stepoei si silvostepei, atat de intens transformata, caracteristice sunt roza
24) Zei ai Olimpului
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătura dintre el şi Aphrodita, legătură dată în vileag de către soţul acesteia, Hephaestus. Cultul lui Ares a fost adus în Grecia din Tracia. La romani Ares era identificat cu zeul Marte. Oraşul Ar
25) Drept international privat
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura. a) Continutul normei conflictuale sau ipoteza acesteia este acea parte a normei care cuprinde raporturile de drept la care se refera: b)Legatura normei conflictuale sau dispozitia ace
26) Baze de date - Microsoft Acces
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătura de tip unu la unu (1:1) – unei înregistrări dintr-o tabelă îi corespunde o singură înregistrare în cealaltă tabelă; - legătura de tip unu la mai mulţi (1:M) – unei înregistrări
27) Deteminarea coeficientului de frecare la aluncare
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura intre corpuri.Aceasta forta are directia firului, iar sensul de la punctul de legatura spre mijlocul firului. Firul ideal este acel fir inextensibil si cu masa neglijabila. 4.Modul de lucr
28) Puterea electrica - randament electric
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legatura se neglijeaza. Determinati: a. rezistenta echivalenta a gruparii formate din rezistoarele R2 si R3; b. intensitatea curentului din ramura principala; c. tensiunea electromotoare a sur
29) Apa in sistemele biologice
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), legătura de hidrogen cât şi de cuplareaa dintre moleculele de apă în apropierea unor macromolecule care îşi modifică structura prin modificarea funcţiei sale speciale. Straturile
30) Ipostaze si semnificatii ale unor motive asociate naturii in poezia romantica si bacoviana
(legatura dintre microbiologie si sarbatorile de iarna), Legatura dintre cele doua spatii (lumi) este facuta de elementul uman care asigura osmoza lor. De fap

1 răspuns:
| Tudoriana a răspuns:

Nu are legatura total! Fata de sarbotorile de iarna, din cate stiu eu. Poate fata de zapada, si moleculele ei.Mersi ca mi-ai dat sansa sa iti raspund!big grin