| Chrisstina666 a întrebat:

Imi puteti da cateva cuvinte in japoneza cu explicatie?

Răspuns Câştigător
| Ayuu a răspuns:

şi eu vreau o: oricum tot ce ştiu până acum e kawaii - drăguţ, sugoi - super, kitsune - vulpe, arigato - mulţumesc, kiseijuu - parazit, mirai parcă era viitor, iar nikki bănuiesc că e jurnal o.o (e doar o bănuială), owari - sfârşit, oyasumi - noapte bună, kamisama - dumnezeu, aishiteiru -te iubesc (se foloseşte când e ceva destul de serios), maid - servitoare, sakura era ceva legat de cireş, nani - ce, "etto." - "păi.", demo - dar (conj), matte - aşteaptă, Ohayo gozaimasu- bună dimineaţa, konban wa- Bună seara, neko- pisică, sensei - profesor, senpai - persoană mai mare în grad sau clasă decât tine, kouhai - junior *opusul lui senpai* (bănuiesc), sayonara - la revedere, m-am intors- tadaima, Sumimasen- scuze, gomen - scuze, da- hai, nu- iie, cer- sora, seito-elev, imposibil - muri, mai ştiu şi câteva culori (de la kuroko's basketball laughing ) akai - roşu, midori - verde, aoi - albastru, murasaki - violet, amomoiro-roz, omoshiroi - amuzant sau interesant, depinde şi mai ştiu de domo care înseamnă şi "salut", dar am văzut în anime că ei mai şi mulţumesc aşa thinking oricum, tot ce ştiu e din anime aşa că iartă-mă dacă am scris greşit :c

1 răspuns: