| deea_9461 a întrebat:

Imi puteti da exemple, in care o forta, actionand asupra unui corp, ii modifica traiectoria, viteza sau si traiectoria si viteza.

Răspuns Câştigător
| Meli a răspuns:

Buna o sa iti dau niste exemple.

Cand masina franeaza...forta cu care piciorul actioneaza asupra franei; unde se schimba viteza (si traiectoria depinde)
Sau cand lovesti cu piciorul mingea se modifica viteza si traiectoria.
Un mar cade din copac si isi modifica viteza. (g)
Sper ca te-am ajutat! Baftawinking

2 răspunsuri:
| babygyrl a răspuns:

Cel mai simpu exemplu pe care mi-l amintesc.Atunci cand dai cu piciorul in minge, sau cu mana, se schimba viteza dar si traiectoria. funda?

| Contrast a răspuns:

Pai... ce zici de un tir... izbind un autoturism?!