| skarner a întrebat:

Sall TPU, am si eu o problema, imi puteti spune exemple de situatii intalnite in practica, in care o forta, actionanad asupra unui corp, ii modifica traiectoria, vitesa sau traiectoria si viteza. multumesc dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| stefanel11 a răspuns:

Cls 7raised eyebrows...manualu ala abastru de la nu stiu ce editura.il am si eu. pai...eu am scris la respectiva tema ca frana de la bicicleta actioneaza asupra vitezei si ii modifica traictoria

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

O masa de biliard.actionand cu o forta exterioara (tacul), modifici atat traiectoria bilelor, cat si viteza...

Si poti sa aplici modelul asta in orice situatie happy

| rosto a răspuns:

Unul din cele mai urmarite de catre tine probabil este meciul de fotbal. Unul suteaza in minge si ii imprima mingii o anumita viteza si traiectorie, mai vine unu si suteaza si el si modifica, si tot asa.

| Frau a răspuns:

Voi abia acum ati ajuns la lectia aia la fizicalaughing?
pai
cand lovesti o minge
sau un ex foarte bun
este atunci cand alergi cu viteva si virezi la dreapta sau stanga, dintr-o data...
big grin