| GhiorghitaGabi a întrebat:

Imi puteti da niste descrieri a cel mai bun prieten dau funda la cine raspunde repede si bine?

Răspuns Câştigător
| moniii5 a răspuns:

Chiar spuneam in seara asta, ca eu consider prieten pe acela care ma loveste pentru a ma trezi la realitate si nu pe acela care ma mangiie pentru a incerca sa obtina acelasi lucru. Un prieten trebuie sa fie oglinda in care sa-ti vezi adevaratul chip, fara farduri, fara masti. Dar totodata adevaratul prieten trebuie sa sufere alaturi de tine pentru suferinta ta, sa se bucure si el cind tu te bucuri. Adevaratu prieten este nu acel ce-ti da bani ci acel ce te invata sa-i faci. Adevaratul prieten este cel ce iti ofera umarul lui chiar daca e plin de rani, pentru a pune capul sa plangi dar si acel care are incredere ca poate face acelasi lucru pe umarul tau.

2 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Un prieten adevarat te ajuta atunci cand ti'e greu, cand suferi nu atunci cand ti'e bine. Prietenia este un cuvant frumos iar prietenii este o poveste a unui soare ce e complet doar cu cineva apropiat. Mereu ii acorzi un minut prietenului tau pentru a vedea ce vrea sa-ti spuna. acesta observa ca ii esti foarte apropiat si asa se transforma o simpla intamplare intr'o prietenie care nu va avea sfarsit niciodata. Uita greselile altora, uita ce ai gresit, uita de ce ai gresit dar niciodata nu uita ca prietenia e aceea ce te va face sa uiti toate greselile altora, tot ce ai gresit si de ce ai gresit. Prietenul nu il gasesti oriunde ci intr'un colt al nesfarsirii ce intotdeauna va lumina in inima ta.

| SorinE a răspuns:

Cel mai bun prieten este acela care stie ce vrei sa zici numai dupa un schimb de priviri, cel pe care vrei sa il ai langa tine oricand, cel caruia ii spui ca ai plans la Titanic si, intr-un final, cel care plange cu tine la Titanic atuci cand il vezi pentru a enspea oara.
Mai trebui ceva adaugat? big grin