| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Imi puteti da niste trasaturi [particularitati]ale genului liric? Ofer funda + voturi

5 răspunsuri:
| Mihaela a răspuns:

-autorul transmite idei, ganduri si sentimente in mod direct
-epitelele stau la baza crearii figurilor de stil
-figurile de stil

| Smile94 a răspuns:

Existenta eului liric
multiple figurii de stil(metafora, personificarea

| Violent a răspuns:

4. Trăsătura comuna a operelor lirice este manifestarea directa a sentimentelor.
5. Lirica este o poezie a prezentului, are in centrul ei viata oamenilor si urmareste succesiunea unei varietati de sentimente.
6. Speciile genului liric se individualizează prin:
a) felul in care poetul isi exprima sntimentele in strânsa legătura cu diferite aspecte din realitate
b) prin procedee artistice folosite
7. Speciile genului liric cult:
a) lirica cetateneasca:
- imnul
- oda
- psalmul
- pamfletul
- epigrma
b) lirica intima:
- elegia
- cântecul
- romanţa
- meditaţia
. Genul liric cuprinde toate operele literare in care gândurile, ideile si sentimentele sunt exprimate direct.
Genul liric:
Ideeile si trairile autorului sint exprimate nemijlocit, direct
Specii ale genului liric:
Elegie-specie a genului liric cult, meditative, care e patrunsa de o tristete, melancolie, jale, deznadejde printr-o filosofie profunda, intr-o atmosfera de adinci framintari existential(sint prezente metafore si symbol.). Funda si vot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mesajul e transmis direct fără intermediul personajului.
Apare:eul liric, figurile de stil și versurile cu rimă, ritm și măsură.
Și poți găsi asta și pe net dacă nu ți-e lenewinking

| biankdeeabya a răspuns:

Imi spuneti va rog teoria la genul epic?