| HeiSweetie a întrebat:

Imi puteti da si mie toate grupurile de litere care se citesc intr-un anumit fel in limba Franceza? De ex. en se citeste an, ai se citeste e, etc. Vreau sa stiu regulile.

Răspuns Câştigător
| Astrid47 a răspuns:

OU U
OI OA
AU O
EAU O
CH Ş
EI E
AI E
AIS, AIT, AIENT E
ILL II
GE/GI J
CE/CI S
Ç S
GN NI
AIL AI
TI SI
EIL EI
IN EN
PH F
EN AN
QU C
U IU
Y I
Sper sa-ti fi fost de ajutor!

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Bateau -> ``eau`` -> ``o``
Chevaux -> ``aux`` -> ``o``
Chat -> ``ch`` -> ``ș``
Tournesol -> ``ou`` -> ``u``
Altele nu-mi mai vin in minte big grin
Sunt la scoala in Franta. Daca mai ai intrebari, anunta-ma big grin

| Coco5 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Sall am si eu o rugaminte imi poti traduce text'u asta:S
1-Medicamentele
Medicamente sunt o mare problema deoarece sunt batrani si au nevoie
de ele in fiecare zi.Cumparand eu medicamentele am usurat un pic
munca lor de a nu mai merge pana la spital sa le cumpere ei.
Pentru batrani medicamentele sunt foarte importante pentru a
trai in continuare.
2-Curatenia in curte
Curatenia prin curte la batrani este un impas la varsta lor inaintata
pentra ca cere multe efort fizic si ei nu mai pot sa il depuna.
Ajutorul nostru prin curte este un mic ajutor pe care il putem
oferi batranilor care au nevoie de noi.
3-Transportul
Putem asigura transportul batranilor care au nevoie de ingrijiri
medicale, consultati sau chiar de un doctor in caz de e ceva mai grav.

| N0xEterniS a răspuns (pentru Coco5):

1.Les médicaments
Les médicaments sont un grand problème, parce que il y a des personnes âgées qui ont en besoin toujours.Si on va a la pharmacie ou a l'hopital pour les achete on va aider les personnes un petit peu parce que ils doivent y aller.
Les medicaments sont tres importantes pour eux.
2.La nettoyage dans la cour ( sau gradina=jardin)
La nettoyage dans la cour est tres difficil parce que il faut faire d'efort fizique et pour les âgées c'est encore plus difficil.
Notre aide est un tout petit chose que l'on peut faire pour les âgées qui ont besoin de nous.
3.Le transport
On peut assure le transport pour eux si ils ont besoin des soins de santé ou si c'est quelque chose de grave, un docteur.
Nu ti-am tradus ``mot a mot``( cuvant cu cuvant) pentru ca ei nu spun in maniera asta. Avem limba latina, dar ei mai schimba cuvintele intre ele si chiar si alte timpuri! big grin