| brokxy a întrebat:

Imi puteti da va rog o modalitate ca sa invat verbe frazele la engleza si sa le retin? Gen (make up, back off, back up) astea daca ati facut la scoala imi puteti spune cum le-ati invatat? La mine la liceu nu s-a pus accent pe verbele frazale. FUNDA

Răspuns Apreciat de Editori
| Legion7X a răspuns:

Să îi dăm drumul!

Toate verbele frazale se termină într-o prepoziție de ex: on, for, up, off, about, from etc. Prin urmare întodeauna după aceste prepoziți folosim verbe la forma ING, și orice Verb în combinație cu verbele frazale necesită ING.

Ex: • l will take up learning english language

O să încep să învăț limba engleză

Ex : • I'm looking forward to seeing my parents!
Astept cu nerăbdare să îmi văd părinții.

Ex : • She always puts off going to the dentist
Ea Întodeauna amână să meargă la dentist

De remarcat, pot fi unele verbe frazale care se termină în prepoziția "to" ex: Look forward to; take to; to be accustomed to; to get used to; to be used to. Întodeauna după aceste fraze verbale se pune verbe la forma ING deoarece "to" este considerat în acest caz o prepoziție, și nu face parte din forma infinitivă a unui verb, de exemplu să spui în mod eronat "l try to making something adăugând "Ing". Dupa "to" se pune ING numai când verbul este frazal.
De preferat ar fi să cauți o listă cu verbele frazale.

Get used to= verb frazal.
He try to (speak)= forma infinitivă

Ex: can’t get used [to] getting up so early
Nu mă pot obișnui să mă scol din pat așa de devreme

Bye bye! happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Le-am învățat „din mers" văzându-le în tot felul de contexte: articole, seriale etc

| brokxy explică (pentru Adry05):

Deci crezi ca daca m-as uita mai des la seriale si filme as invata mai bine decat sa scriu pe foaie si sa le tot citesc? :O

| Adry05 a răspuns (pentru brokxy):

Nu știu, eu zic că așa le-am reținut mai bine. acu poate pentru tine nu merge. jocurile și filmele te învață mult vocabular

| Bizon95 a răspuns:

Si eu am invatat din mers, nu am facut nici un curs de engleza, insa mi-a luat timp lung, LUNG pana sa pot sa spun ca ma descurc la nivel conversational la engleza (si, nu am avut nici o tangenta, am invatat doar din hoppy decat din necesitate)

insa, ca la orice altceva, iti recomand duoinguo, aplicatia de invatat limbi straine, acum o chinui sa invat germana, iar acum IMI TREBUIE, nu mai e hobby