| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Imi puteți recomanda niște site-uri de unde pot învață engleza?

8 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

In primul rand poti incepe cu aplicatia duolingo... pentru un incepator este buna. Apoi sunt tot felul de site-uri care te ajuta cu scrisul.
Depinde ce iti doresti sa stii: sa scrii, sa conversezi, sa citesti.
poti sa-mi si incerc sa te ajut cu informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.duolingo.com
E cel mai tare site din care ai putea învăţa orice limbă.
Eu de aici am învăţat engleza mai bine, decât la şcoală.:)

| StrongHeart a răspuns:

Nu iti voi recomanda niste site-uri insa eu personal am invatat mult din filme si muzica si dorinta de cunoastere. Daca nu stiam un cuvant faceam orice sa aflu ce inseamna.Nu sunt expert, inca mai am de invatat, dar ideea este ca orice limba se poate invata chiar si accentul se poate schimba.Iti urez succes!

| MariaRamona124 a răspuns:

Instaleaza.ti aplicatia "DUOLINGO" e foarte buna!

| FaraNume1245 a răspuns:

Eu am învățat engleză din jocuri, socializare și dicționare.
Site-uri de unde poți învăța engleză și altceva pe lângă: class-central, edx, coursera, futurelearn... Sunt o grămadă. Dă un search pe Google, că nu-i greu.

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru cuvant):

Pe toate variantele

| RAY a răspuns:

Personal nu recomand asa ceva, desi am invatat Engleza, Spaniola de unul singur online, recomand cel mai important vocabular, flash card, vezi de cele mai importante cuvinte

https://www.ef.com/......000-words/
conjugarea obligatorie si invatare macar a 200 de verbe
https://www.talkenglish.com/vocabulary/top-1000-verbs.aspx

invatare cuvinte,creare propoziti,scriere ceea ce faci zilnic,uitate la desene animate, e un vocabular perfect, povestiri pentru copii apoi urci in levele nu invers ca fi al naibi de frustrat,uitatul la filme nu te ajuta sa inveti engleza,asta e adevarul, inveti cand esti atent la scene nu cand te uiti pasiv, practic repeti scenele,engleza e foarte latinizata vocabular, vezi acele cuvinte sunt aproape ca in romana plus gramatica e foarte usoara, pronuntia e grea

trebuie sa fi creativ, nu exista cea mai buna modalitate, asculti o piesa ok vezi versurile in romana, repet fi creativ, traduce mici propoziti