| alma200033 a întrebat:

Hey! Îmi puteți da niște sfaturi pentru a învăța corect și bine engleza? As vrea și ceva site uri bune.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Recomand canalul Rita engleza, predă engleză interactiv
Corect și bine n-o s-o înveți decât trăind într-o țară vorbitoare de engleză sau prin meditații cu profesor

| sierra1 a răspuns:

"corect și bine engleza?"

clasic și "old fashioned" (că tot suntem la temă) e să fii atent (dar nu oricum ci enervant de atent) la ore la școală

| JicaContra a răspuns:

Corect și bine engleza nu inveti decat cu ajutor, pentru ca atunci cand vorbesti faci greseli pe care nu iti dai seama ca le faci

la un moment dat am vazut la tembelizor o fetita de gradinita, romanca, DIN ROMANIA, care romana vorbea lent, cu pauze si nu era sigura pe cuvinte, in schimb engleza vorbea super rapid si era sigura pe ea, pentru ca engleza invatau cu o aplicatie, care te asculta si iti dadea premii daca reuseai sa spui ce trebuia sa spui repede si bine
am cautat in draci aplicatia aia, si nu am gasit-o, presupun ca a fost facuta numai pentru gradinita aia de fite, si nu e pentru publicul larg sad

| RavenNymph a răspuns:

Cel mai natural și ușor cred că înveți uitându-te la filme, seriale, videoclipuri pe YouTube în engleză fără subtitrare și ascultând podcasturi în engleză. La mine asta funcționat cel mai bine.

| girly77777 a răspuns:

Pare o prostie, dar Duolingo chiar merge, si mai sunt si pagini pentru pregatirile de examene cambridge care le poti face daca creezi ca iti merge bine si sa mai inveti putin si de acolo, e util. Nu am nici 14 ani si voi da nivel B2, adica am experienta cu engleza happy