| mirelena a întrebat:

Imi puteti spune cateva nume de persoane care au adus contributii importante in domeniul medicinei?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Hipocrate ca fiind cel care a pus bazele.
Galen din Pergam, în perioada Imperiului Roman, medic al unei şcoli de Gladiatori din 157 începând şi medic a lui Marcus Aurelius începând din anul 163.
Avicenna pentru "Tratat canonic de medicină" (1020)
Guy de Chauliac ca fiind precursorul chirurgiei moderne
Garcia de Orta pentru studiul asupra bolilor tropicale, în principal a holerei.

3 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Jahjah hahah cum Nadia.BitDefender? Bagi copilul in ceata. Uite cateva nume celebre: Nicolae Paulescu, Harald zur Hausen, Ronald Ross, Ivan Petrovich Pavlov, Frederick Grant Banting şi John James Richard Macleod, Selman Abraham Waksman, Gerald M. Edelman şi Rodney R. Porter, Joseph E. Murray şi E. Donnall Thomas...etc Fiecare dintre ei au facut descoperiri importante.

| LuS[z] a răspuns:

VICTOR BABES EMIL RACOVITA

| jahjah a răspuns:

Insulina, Brancusi, Nadia, Eminescu, Ceausescu, BitDefender, Henri Coanda, etc...

gasesti aici o lista detaliata: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romanians#Science