| Georgii97 a întrebat:

Imi puteti spune cateva citate despre prietenie spuse de persoane importante?

2 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doau degete...-Victor Hugo

Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln
Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu
Impartasirea bucuriilor, nu a suferintelor, creeaza prietenul. – Friedrich Nietzsche
Eu cred că toate persoanele care au făcut citate(nu mă refer la citatele făcute de oameni din popor)sunt persoane importante!

| Asta_MIka_Denny_1997 a răspuns:

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler.Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu.Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln.Prietenia nu rezista nici in jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu.Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel...Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platonlove struck