| PerdunAdriana2000 a întrebat:

Imi puteti spune ce carti au supravietuit sau ce carti se presupune ca erau in Biblioteca din Alexandria?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aici spunte tot ce vrei să știi:

https://www.historia.ro/......alexandria

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

700000 de pergamente, poate cineva să spună?

| anonimg a răspuns:

Biblia a supravietuit cel mai bine.

| Balalau95 a răspuns (pentru anonimg):

Siiiiigur ca da, doar a fost scrisa MUUULT dupa ce a fost distrusa Alexandria, de catre liderii sectelor crestine care s-au intrunit intr-un summit special sa scrie biblia

bibilia uber alles!
sieg heil!

| anonimg a răspuns (pentru Balalau95):

Existența ei nu a fost la început așa cum o avem astăzi. Primele 5 cărți au fost scrise de Moise; și toate celelalte cărți care o compun (în total are 66 cărți) au fost scrise de autori diferiți, și pe parcursul a mai mult de 1000 de ani.
Probabil și Alexandria ajutat la menținerea ei; nu știu.

| Balalau95 a răspuns (pentru anonimg):

"Primele 5 cărți au fost scrise de Moise"
toti, TOTI evreii care l-au torturat pe Geezaz te contrazic... SERIOS!
confunzi bibila cu iudaismul... NOT SAME SHlT!