| EuSunt2011 a întrebat:

Imi puteti spune ce inseamna curechi?
fundita

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Inseamna varza happy este un regionalism din moldova

| summertime a răspuns:

Curechi este un regionalism din Moldova si inseamna varza.

| SomethingNew a răspuns:

E regionalism. Inseamna "varza" laughing

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Se folosea inainte, in trecut pe vremea lui Ceausescu. SI inseamna VARZA.
De ex: -> " MAMA, imi mai da`i curechi? "
Este regionalism-> Adica cuvant vechi scos din uzul limbii.

| alinrzv a răspuns (pentru Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Adica habar nu ai ce inseamna regionalism, cat de greu sa fie oare?

Regio? > in functie de regiune. cuvant ce se foloseste intr-o anumita zona.

Ce definesti tu se numeste Arhaism... da avand in vedere ca e raspuns dat in 2011 banuiesc ca ai aflat intre timp.

| 123456789_9071 a răspuns:

Varza

| dan_2834 a răspuns:

Este un regionalism.inseamna varza din cate stiu eu

| 1112 a răspuns:

Varzahappy

| Esm a răspuns:

Curechi-varza,planta leguminoasabig grin

| visatoarea01 a răspuns:

Curechi inseamna varza

| oanamagda a răspuns:

E regionalism si inseamna varza happy

| tibi9876 a răspuns:

Varza

| Alinush16 a răspuns:

CURÉCHI s. m. 1. (Reg.) Varză. 2. (În sintagma) Curechi-de-munte = plantă erbacee din familia compozeelor, cu flori galbene-aurii și cu fructe achene prevăzute cu peri (Ligularia glauca). – Lat. colic(u)lus (= cauliculus).