| vRemi a întrebat:

Imi puteti spune despre propozitia atributiva explicativa si determinativa si totul despre ele? Nu de pe net.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C5%A3ie_atributiv%C4%83
Si punctuatia:
Propoziţia atributivă izolată (explicativă, adaugă un amănunt care nu e neapărat necesar) se despart prin virgulă:
Am plecat la Paris, unde se află şi părinţii mei.
Am călătorit cu Maria, care a văzut întâia oară marea.
Templierii, care puneau la cale o revoluţie, nu puteau să nu caute refugiu în Champagne.
- Propoziţia atributivă neizolată (determinativă, absolut necesară pentru deplinătatea exprimării) nu se desparte prin virgulă:
Cine nu-şi cunoaşte istoria este ca un copil care nu-şi cunoaşte părinţii.
El seamănă cu un om care a primit o zdravănă lovitură în cap.
În poşetă mai aveam nişte chei pe care le-aş fi putut întrebuinţa.
http://blog.sporovaieli.com/sa-aruncam-virgulele-in-cos/

1 răspuns:
| Stufy a răspuns:

Le gasesti singur in orice propozitie chiar iti spune atributul complementul si subiectul succes