| Vigh_Denis_1998 a întrebat:

Buna am facut exercitii gramaticale si am observat unele greseli de barem.
In propozitia : E imposibil de urmarit tot ce se petrece acolo. Am raspuns ca este vorba de o propozitie subiectiva dar baremul spune ca e atributiva. Imi puteti spune de ce? Sau am raspuns corect si e gresit baremul?

1 răspuns:
| DixieP a răspuns:

Pai baremul mi se pare corect. Deja avem subiectul "de urmarit", care este verb la modul supin. Daca punem intrebarea: Ce este imposibil de urmarit? - ce se petrece acolo, obtinem ca este atributiva. happy