| Cookie166 a întrebat:

La ce intrebare raspunde propozitia atributiva? Cine imi spune tot despre propozitia atributiva? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Propozitia atributiva indeplineste functia de atribut al unui substantiv sau al inlocuitorului acestuia, aflat in prop regenta.
Intrebari: care? (cuv determinat un substantiv), ce fel de?( tot un substantiv), care (voi, ei - determinat de un pronume)?, care cei doi? (determinat de numeral cu valoare substantivala)
P. atributiva poate fi introdusa prin:
pronume relativ : care
adverbe relative : unde, cand, cum
prin conjunctii : sa, ca
Sper ca ai inteles.

| Lucian_Ionita_1950 a răspuns (pentru LaLaura):

Aici, nu este o atributivă, ci o completivă directă!

| soffie a răspuns:

Propozitia subordonata atributiva constituie in fraza o realizare propozitionala a atributului
atributiva determina
- un subst- ex. ::. bradul e semnul/1 CARE confirma participarea la sarbatoare/2
-un pronume ex. : toti/1 CATI intra cu sufletul curat in sarbatoare/2ies cu el intarit/1
- un numeral cu valoare substantivala -ex. : al doilea /1 CAREcanta/2e varul meu/1 happy