| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune formula de calcul a turatiei, explicata?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poti sa fii mai specific? La ce formula te referi? Ea nu are o formula, la fel cum metrul nu are o formula ori secunda nu are o formula. Este pur si simplu o unitate de masura, masoara cate rotatii se fac intr-un minut. Este adevarat ca ea se poate masura nu numai in rotatii pe minut, ci si in radiani pe secunda (aceasta fiind viteza unghiulara). Poate vrei sa stii conversia din una in alta, adica relatia dintre viteza unghiulara (in rad/s) si frecventa (in rot/ min sau Hz).

| valentingb a răspuns (pentru sabin89):

Stiu asta : turatia se noteaza cu n si se masoara in rotatii pe minut, iar cu w se masoara viteza unghiulara. w face parte din formula... Si nu stiu formula. Oare sa fie w= n?

| sabin89 a răspuns:

Permite-mi o mica introducere. Ce este un radian? Daca iei o bucata de sfoare cu lungimea razei unui cerc si o asezi pe cercul respectiv, ea se va aseza pe un arc de cerc de o anumita marime. Unghiul la centru care cuprinde acel arc de cerc se numeste radian. Deci, un semicerc are 3, 14 astfel de radiani (sau pi radiani), iar un cerc intreg are 2 pi radiani. Bun, cunoscand aceasta chestie, pentru orice transformare pe care vrei sa o faci nu-ti mai trebuie sa stii decat regula de trei simpla. Nu trebuie sa memorezi nicio formula. De exemplu, daca un ax se roteste cu 45 de rotatii pe secunda, care e viteza lui unghiulara? Altfel spus, cate unghiuri de un radian face acel ax intr-o secunda. Pai, regula de trei simpla. La o rotatie corespunde un unghi de 2 pi rad., dar la 45 de rotatii? 45 x 2 pi. Deci w = 90 pi rad/s. Bineinteles, daca vrei si calculul exact, inmultesti pe 45 cu 3, 14 si afli cate unghiuri de cate un radian face axul intr-o secunda. Formula? Simplu w = 2 pi f (f fiind nr. de rotatii pe secunda).