| Tutunaru_Adrian_1998 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum este programul scolar in Germania? Adica la o scoala Profesionala si una Normala. Ma refer la un exemplu la cat se incepe si cat dureaza o ora si pauzele. Multumesc ancipat!

1 răspuns:
| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

E ca si in Romania. adica mai mult se axeaza pe profesionale. inveti o meserie si ai sa ai o foaie care o sa iti tina de dovada ca ai invatat meseria aceea si automat cand te angajezi trebuie sa te plateasca angajatorul mai mult de cat pe un muncitor necalificat.
cat despre pauze si alea. e aceeasi. mai exista unele scoli care nu sunt profesionale care fac ore pana la 16:00.
Si te ajuta foarte mult, isi dau interesul sa te integrezi si sa inveti ceva, pentru ca esti viitorul lor.
''Arbeit macht frei '' ziceau nationalistii adica '' Munca te elibereaza ''

Întrebări recente