| giorgi35567 a întrebat:

Imi puteti spune va rog ce fel de chimie se va face in clasa a 9. a si daca este necesara chimia din clasa a 7.a si a 8 a? Atunci nu am fost stralucita la aceasta materie si la liceu vreau sa ma indrept cat pot...

Răspuns Câştigător
| Valenziana a răspuns:

Salut! Chimia se ia de la capat in a9-a, dar iti sugerez sa nu inveti pe de rost, chiar daca nu le vei folosi in viata in mod direct e bine sa ai cunostinte pentru a nu te lasa pacalit. Nu se stie niciodata.Incearca sa le inveti logic. Este (dupa parerea mea) chiar frumoasa cea din a 9-a. Eu acum trec a 10-a si se spune ca este chiar mai usoara, o sa vad laughing
Depinde si de profilul tau. Eu fiind la stiinte ale naturii trebuie sa ma axes, dar daca nu doresti poti sa nu pui asa mult accent. Dar e bine sa stii, sunt chestii dragute.
Poti sa repeti lucrurile din gimnaziu ca sa vezi cum se leaga, nu neaparat sa inveti dar sa stii cu ce se mananca, desi oricum o sa le recapitulati putin.
Succes la liceuwinking

| Hemera a răspuns (pentru Valenziana):

Veste buna pentru tine, chiar e mai usor la chimie pe a 10a si a 11a happy
Bafta si tie!

3 răspunsuri:
| Anonimmm17 a răspuns:

Buna. Din experienta iti spun ca nu e nevoie de chimia de a 7-a sau a 8-a. Invata pe de rost fiecare lectie care ti.o preda, daca te asculta, sa iei note bune. Invatarea asta mecanica e ok daca nu esti la mate-info. Dar daca esti la alt profil e ok sa inveti mecanic la chimie pentru ca din clasa 11 nici o sa mai faci chimie. happy

| Ally20Alexandra a răspuns:

Am fost si eu in aceeasi situatie ca tine, dar m-am linistit, deoarece chimia se ia de la capat în clasa a 9 a, incepand cu tabelul lui Mendeleev, așa ca daca vei invata bine de acum incolo, nu ai de ce sa iti faci griji happy
Mult succes la liceu!