| IuliaSimina a întrebat:

sunt la filologie, clasa a 11-a si as vrea sa ma indrept spre farmacie la cluj.Voi ce sfat imi dati tinand cont de faptul ca eu nu mai fac chimie din clasa a 10-a si as putea spune ca pe tot parcursul anilor de liceu nu am pus mare baza pe aceasta materie..Cam ce ar fi de invatat? Va multumesc pentru raspunsurile voastre!

3 răspunsuri:
| ChristinaO a răspuns:

Buna.Sunt in aceeasi situatie, doar ca in clasa a 10-a, la filo, si am hotarat sa dau la medicina(tot la Cluj:D ).Am incercat sa schimb liceul, dar nu am reusit.Eu te sfatuiesc sa cauti un profesor de chimie,cu care sa iei toata materia de la inceput(si eu voi incepe orele in curand).In primul rand, trebuie sa te pregatesti pentru admitere, dar si pentru ce va urma, pentru ca va fi mai greu(cel putin din cate am inteles de la alti studenti la medicina, respectiv farmacie). Uite aici subiectele si bibliografia din care s-a dat admitere anul acesta: http://www.umfcluj.ro/......202012.pdf
Sper ca te-am ajutat cat de cat, si iti urez succes si spor la invatat.

| Dana211 a răspuns:

Pune-te pe invatat la ce poti si pe mediattii la chimie ca altfel e imposibil sa intri!
Ce e de invatat? Uita-te la tematica de pe site, cumpara-ti cartile si apuca-te de treaba!

| Vlelupu a răspuns:

Biologia si chimia sunt necesare, asa ca pregatiti-va individual!
De avut in vedere diciplinele: Botanica; Anatomie; Chimie organica.