| Adelinaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Imi puteti spune va rog niste metode de a invata repede si pe durata indelungata?
Mai exact imi spuneti va rog fiecare metoda lui de a invata pentru/ un test/examen.
multumesc anticipat :*
(funda)

10 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

Depinde de materie. La materiile reale ca matematica, fizica, chimia inveti exersand. Faci probleme de dimineata pana seara. Nu-i o problema daca te uiti pe formule. Dupa un timp, iti vor intra toate in reflex. La materiile umane/descriptive ca romana, istoria, geografia nu prea stiu ce sa iti zic. Probabil trebuie sa citesti mult si sa rezolvi exercitii. Si inca o metoda buna de a invata e sa-ti faci temele intotdeauna.

| bunny_6472 a răspuns:

In primul rand imi strang toate cartile si caiete de care am nevoie, un pix si un caiet. iti vei nota ce crezi ca este mai important in caiet, vei sublinia si dupa aceea vei citi de cateva ori primele randuri scrise pe caiet. apoi vei incerca sa spui fara sa te uiti ceea ce ai retinut. vei continua asa pana cand vei termina. la sfarsit, inainte sa spui tot ceea ce stii mai citeste o data tot iar dupa aceea poti sa vezi ceea ce ai invata. insa ca sa poti invata trebuie sa stai intr-o camera linistita unde sa nu te deranjeze nimeni. funda?

| KoreaJapan a răspuns:

Pai... eu nu invat in sila. Intotdeauna nu repet tot,ci incerc sa anticipez intrebarile. Ma gandesc : oare ce mi-ar da? Si repet lucrurile mai importante. De ex,la geogra. am o lista intreaga cu insule, peninsule golfuri etc. ma gandesc : daca nu imi da nici o informatie in plus fata de celelalte insule la vreuna, inseamna ca exercitiul ce le include este ceva de genul : scrieti 4 insule din cutare, 2 golfuri din cutare etc. daca e la istorie,ma vad in trecut si de fiecare data cand citesc ma imaginez acolo,, stiu ce s-a intamplat, caci am participat''. la mate invat doar cateva teoreme vca restul se bazeaza pe logica etc

| eu17 a răspuns:

Salut. eu folosesc scheme, imi sistematizez totul. e mult mai usor asa, astfel vei invata pe lunga durata. cauta sa inveti numai ce e necesar si cat mai logic. o zi buna

| Moonshade a răspuns:

Dormi vreo 2 ore inainte sa inveti si ai sa vezi ce repede memorezi! Ca sa fi sigura mai poti sa mananci si 2 patratele de ciocolata si vei vedea ce repede inveti! Aaa si in legatura cu materialul : fa schite! sa ti se intipareasca mai usor in minte. happy

| Moonshade a răspuns:

Dormi vreo 2 ore inainte sa inveti si ai sa vezi ce repede memorezi! Ca sa fi sigura mai poti sa mananci si 2 patratele de ciocolata. Fa-ti schite si ti se va intipari mai repede in minte. happy

| AdaAndreeaAda a răspuns:

Daca ai memorie auditiva poti sa te inregistrezi si sa asculti inregistrarea. Daca ai memore vizuala incearca sa iti imaginezi cum se pertece actiunea, sa faci o poveste. Eu zic sa incerci, la multe persoane functioneaza.Mult noroc!

| Fara a răspuns:

Pai daca am mai multe lectii [ ex: 3 ] incep cu prima o citesc de 4 ori si dupa aia o pun pe mama sa ma asculte, dupa aia fac asa la fiecare in parte:d
funda? si votic? big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin:*:*:*:*:*:*batting eyelashesbatting eyelashesbatting eyelashes

| razvanel112 a răspuns:

Eu to timpu chem un pr sau o prietena care invata mai bine sa ma ajute : asa inva tmai usor daca imi explica cineva... cred ca o sa te ajute.
bafta la examen ca si eu am si stiu cum e :*:*

| alexdarck a răspuns:

Fa-ti copiute pe mana