| crystynel23 a întrebat:

Imi puteti zice care au fost conflictele razboiului rece (nu-i pentru tema) funda

3 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Conflictul nedeclarat al rayboiului rece

Un potential conflict exista inca dinainte de cel de-al doilea razboi mondial, dar a fost tinut sub tacere datorita politicii de neimplicare a SUA si preocuparii URSS-ului pentru problemele sale interne, ceea ce insemna ca Europa continua sa fie arena principala a disputelor politice. Apoi, in timpul razboiului, SUA si URSS au luptat impreuna impotriva puterilor naziste. Dupa infrangerea Germaniei Naziste, Europa era ruinata si in scurt timp a devenit clar ca statele europene nu se mai puteau compara cu SUA sau URSS de4venite cunoscute pe plan mondial ca,,superputeri".

Cordialitatea dintre aliatii sin timpul razboiului a disparut rapid, mai ales din momentul in care ambitiile sovietice in Europa de Est au devenit evidente. Prezenta victorioasei Armate Sovietice(Rosii) a fost decisiva pentru a impune in Polonia, Bulgaria, Romania, Ungaria, fosta Iugoslavie si Albania guverne de orientare comunista, care au reusit apoi sa suprime orice opozitie. Aceste tari,, satelit " erau atent controlate de URSS. Democratiile occidentale au sesizat in acest fapt planul de dominatie mondiala al miscarii comuniste condusa de sovietici. Pericolul parea cu atat mai mare cu cat existau partide comuniste si in,, lumea libera(non-comunista) ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totu s-a inceput de la presedintele Uniunii Sovietice. America avea aproape peste tot rachete, si o statie de rachete exista in Turcia si atunci el credea ca Sua poate sa-i atace cind vor. Atunci el da comanda sa se construiasca o statie rachetara in Cuba, care este o tara mai aproape de Sua. Asa a aparut razboiul rece din cauza unui posibil atac de rachete.

| trik17 a răspuns:

Conflicte armate nu au existat in timpul razboiului rece. Acest razboi s-a desfasurat intre S.U.A si U.R.S.S, dar a fost decat un conflict ideologic. S-au format doua blocuri militare N.A.T.O, in anul 1949 si Tratatul de la Varsovia in 1955, insa acest razboi nu s-a consumat propriu-zis, si a luat sfarsit in 1991 cand a cazut comunismul in U.R.S.S.