| crystynel23 a întrebat:

Imi puteti zice care au fost cauzele razboiului rece (nu-i pentru tema) funda

Răspuns Câştigător
| Dolores09 a răspuns:

Tocmai ce invatam la istorie. laughing
Cauze: (Schematic, treaba ta este sa le dezvolti) big grin
Lupta pentru suprematia mondiala dusa de SUA si URSS aflate intr-o competitie continua.
Interpretarea abuziva de catre URSS a hotararilor care au urmarit extinderea regimurilor comuniste pe plan mondial.
Dorinta URSS-ului de a prelua coloniile italiene din Africa si de a-si impune controlul asupra Str. Bosfor si Dardanele.
Propaganda ideologica comunista promovata de URSS care avea drept obiectiv sprijinirea revoltelor, revolutiilor care urmareau impunerea unor regimuri comuniste.
si ar mai fi si altele...
Sper sa te ajute!
Bye!

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Conflictul dintre comunism si capitalism.

| Adrick a răspuns:

Bombele atomice! deaici si sa impartit lumea in comunisti si democrati! happy

| DrumuriFictive a răspuns:

In urma celui de-al II-lea razboi mondial s-au iscat neintelegeri intre puterile Aliatilor:SUA si URSS.O cauza a acestei neintelegeri este discrepanta dintre regimul democratic(capitalist) al SUA si regimul sovietic(comunist) al URSS-ului.Prin urmare, aceasta este cauza principala a Razboiului Rece.Este de la sine inteles ca apoi s-au creat tabere militare si asa mai departe.

| Individul_7822 a răspuns:

Razboiul rece a inceput de la un simplu discurs rostit de Winston Churchill in 1946. Fundita?

| JustAKid_1316 a răspuns:

URSS vroia sa instaureze comunismul in Europa, iar SUA vroia sa instaureze democratia in Europa...e simplu sa intelegi la ce a dus asta

| Ciprian_1333 a răspuns:

Instaurarea regimului comunist in estul europei, impartirea lumii
astea sunt crede-ma stiu istorie f bine!

| Încrucişătorul a răspuns:

Esenta a fost datorita unor pixeli pe ecran.
Daca ar fi continuat, Al Treilea Razboi Mondial era iminent.