| girls a întrebat:

Care sunt cauzele si conflictele razboiului rece?

3 răspunsuri:
| Icss a răspuns:

Cauze:

->Rivalitatea dintre URSS, Anglia si Marea Britanie
->Stalin incalca intelegerea de la Yalta, iar toata Europa de est devine comunista
In aceste conditii teama fata de comunism devine tot mai mare rezultand incheierea primei mari aliante de dupa razboi...NATO

Conflicte:
-->s-a numit rece deoarece s-a desfasurat pe plan economic, ideologic si politic, dar nu militar. Razboiul s-a dus la nivel de spionaj.
-->razboiul s-a desfasurat intre cele 2 aliante dar mai ales intre cele 2 super puteti(SUA si URSS) detinatoare al unui arsenal nuclear urias. Au existat momente care puteau transforma razboiul rece intr-un razboi fierbinte:~~> razboiul din Coreea
~~> razboiul din Vietnam si Cambogia
~~> conflictele arabo-israeliene

Razboiul a provocat racirea totala dintre est si vest la nivel diplomatic, politic si economic. S-a accentuat bursa innarmarii(dispozitiv nuclear)

Sfarsitul razb. rece
--> dialogul e cel care i`a pus capat; au avut loc numeroase runde de negocieri intre liderii...(aici nu am mai scris) intre cele 2 super puteri si in alte 2 state ale lumii. Rezultatele s`au vazut treptat:
~~>recunoasterea granitelor
~~>neamestecul in treburile lumii
~~>limitarea inarmarii
~~>acordul privind neutilizarea armamentului nuclear
~~> sunt reluate relatiile politice si economice intre lumea libera si comunisma incepand cu 1980

| AnonimLove_6167 a răspuns:

Razboiul rece este termenul folosit pentru a descrie interesele relatiilor intre USA si Uniunea Sovietica(URSS), fiecare fiind in fruntea unor aliante de mare forta, intre 1947-1989. Razboiul a fost,, rece" deoarece relatiile intre cele doua puteri au fost reci, dar nu s-au,, infierbantat" niciodata intr-un razboi armat. Pe langa traditionala rivalitate intre cele doua puteri, conflictul se baza si pe o ciocnire de ideologii(intre sistemul democratic capitalist din SUA si sistemul totalitar din URSS).

Conflictul nedeclarat

Un potential conflict exista inca dinainte de cel de-al doilea razboi mondial, dar a fost tinut sub tacere datorita politicii de neimplicare a SUA si preocuparii URSS-ului pentru problemele sale interne, ceea ce insemna ca Europa continua sa fie arena principala a disputelor politice. Apoi, in timpul razboiului, SUA si URSS au luptat impreuna impotriva puterilor naziste. Dupa infrangerea Germaniei Naziste, Europa era ruinata si in scurt timp a devenit clar ca statele europene nu se mai puteau compara cu SUA sau URSS de4venite cunoscute pe plan mondial ca,,superputeri".

Cordialitatea dintre aliatii sin timpul razboiului a disparut rapid, mai ales din momentul in care ambitiile sovietice in Europa de Est au devenit evidente. Prezenta victorioasei Armate Sovietice(Rosii) a fost decisiva pentru a impune in Polonia, Bulgaria, Romania, Ungaria, fosta Iugoslavie si Albania guverne de orientare comunista, care au reusit apoi sa suprime orice opozitie. Aceste tari,, satelit " erau atent controlate de URSS. Democratiile occidentale au sesizat in acest fapt planul de dominatie mondiala al miscarii comuniste condusa de sovietici. Pericolul parea cu atat mai mare cu cat existau partide comuniste si in,, lumea libera(non-comunista) ".

Cauze putine, dar importante

Razboiul rece a fost confruntarea intre democratie si comunism. Intre doua ideologii diferite. Pina la urma, intre doua lumi.

Cauzele acestui razboi sint relativ simple, atunci cind este analizat acest conflict: frica americanilor de o invazie comunista; antipatia pe care o nutrea Truman fata de Stalin; frica Rusiei de bomba atomica americana; aversiunea URSS fata de capitalism; actiunile URSS in zona sovietica a Germaniei; expansiunea URSS in partea de vest a Europei de Est si trucarea alegerilor care au avut loc in

aceste tari imediat dupa consumarea celui de-al doilea razboi mondial; frica sovieticilor de un atac ale americanilor; nevoia URSS de a avea o granita de vest sigura; tendinta de expansiune a comunismului in varianta sovietica.

| GRINYTAA a răspuns:

Razboiul rece este termenul folosit pentru a descrie interesele relatiilor intre USA si Uniunea Sovietica(URSS), fiecare fiind in fruntea unor aliante de mare forta, intre 1947-1989. Razboiul a fost,, rece" deoarece relatiile intre cele doua puteri au fost reci, dar nu s-au,, infierbantat" niciodata intr-un razboi armat. Pe langa traditionala rivalitate intre cele doua puteri, conflictul se baza si pe o ciocnire de ideologii(intre sistemul democratic capitalist din SUA si sistemul totalitar din URSS).

Conflictul nedeclarat

Un potential conflict exista inca dinainte de cel de-al doilea razboi mondial, dar a fost tinut sub tacere datorita politicii de neimplicare a SUA si preocuparii URSS-ului pentru problemele sale interne, ceea ce insemna ca Europa continua sa fie arena principala a disputelor politice. Apoi, in timpul razboiului, SUA si URSS au luptat impreuna impotriva puterilor naziste. Dupa infrangerea Germaniei Naziste, Europa era ruinata si in scurt timp a devenit clar ca statele europene nu se mai puteau compara cu SUA sau URSS de4venite cunoscute pe plan mondial ca,, superputeri".

Cordialitatea dintre aliatii sin timpul razboiului a disparut rapid, mai ales din momentul in care ambitiile sovietice in Europa de Est au devenit evidente. Prezenta victorioasei Armate Sovietice(Rosii) a fost decisiva pentru a impune in Polonia, Bulgaria, Romania, Ungaria, fosta Iugoslavie si Albania guverne de orientare comunista, care au reusit apoi sa suprime orice opozitie. Aceste tari,, satelit " erau atent controlate de URSS. Democratiile occidentale au sesizat in acest fapt planul de dominatie mondiala al miscarii comuniste condusa de sovietici. Pericolul parea cu atat mai mare cu cat existau partide comuniste si in,, lumea libera(non-comunista) ".

Cauze putine, dar importante

Razboiul rece a fost confruntarea intre democratie si comunism. Intre doua ideologii diferite. Pina la urma, intre doua lumi.

Cauzele acestui razboi sint relativ simple, atunci.