| FocusMood a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum pot intra la arhitectura? Ce trebuie sa stiu despre desen, ce imi poate pica la admitere, chestii...

2 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Trebuie sa stii sa desenezi, nu gluma. Proba consta in redactarea (in 5 ore) a unei singure planse format 50x70 cm, prin care sunt verificate atat abilitatile tale de desen cat si cultura arhitecturala si vizuala/grafica.

Pe plansa respectiva vor trebui rezolvate (desenate) subiecte care testeaza abilitatile de desen tehnic - perspectiva construita, posibil alte piese desenate, si desen la mana libera (schita, crochiu).

Subiectele vizeaza de asemenea cunostinte de geometrie descriptiva (rezolvarea grafica a unor intersectii sau tangente de volume, etc). si schitarea din memorie a unor cladiri reprezentative.

Daca nu ai studiat desenul in cadrul unui liceu de profil, in principiu 1-2 ani de pregatire intensiva (recomandabil la Bucuresti, cu un profesor consacrat) ar fi suficienti sa te pui la punct cu toate cerintele admiterii.