| minho a întrebat:

Stiti cum se rezolva determinantul asta fara regula triunghiului sau regula lui sarrus ci doar prin inmultire si adunare de coloane sau randuri.Eu am incercat sa inmultesc si sa adun da nu-mi da nicidecum.
a b c
c a b
b c a

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Minho, ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute, incearca sa aduni coloanele a doua si a treia la prima coloana(sau, ma rog, liniile a doua si a treia la prima linie, de ex.). Vei obtine prima coloana egala cu (a + b + c), iar de acolo dai in factor si ai prima coloana cu trei de 1. Dupa aia incerci sa scazi de ex. linia intai din linia a doua si linia intai din linia a treia, obtii doua zerouri pe prima coloana, dezvolti si deja cred ca poti gasi usor raspunsul. Spor la lucru!