| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Imi spune si mie cineva care sunt partile de vorbire si care de propozitie ca le-am uitat! va rogg dau funda la cel mai bun:X

Răspuns Câştigător
| Aly_3645 a răspuns:

Buna partile de vorbire sunt de 2 feluri:Flexibile si neflexibile:
Cele flexibile:
-substantivul
-adjectivul
-articolul
-pronumele
-numeralul
-verbul
Cele neflexibile:
-adverbul
-prepozitia
-conjunctia
-interjectia
Sunt 10 in total.
Partile de propozitie sunt:
a)parti principale de propozitie:
-subiectul
-predicatul
b)parti secundare de propozitie:
-atributul
-complementul
Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

10 răspunsuri:
| NewSummer2013 a răspuns:

Partile de vorbire sunt :

~ verbul~ adverbul; ~ substantivul; ~adjectivul; ~ pronumele ~ numeralul ~ prepozitia;~ conjunctia;

iar cele de propozitie sunt:

~subiect; ~predicat verbal; ~predicat nominal; ~numele predicativ; ~complement direct; ~complement indirect; ~complemente circumstantiale de: mod, timp, loc, etc; ~complemente de agent; ~atribute adjectivale;
~atribute substantivale;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai ce

| Cosmina77 a răspuns:

Patile de vorbire flexibile sunt :substantivul,adjectivul, articolul, pronumele.numeralul,verbul,iar cele neflexibile sunt:adverbul,conjunctia, prepozitia, interjectia.Partile de propozitie sunt - parti principale:subiectul si predicatul, iar cele secundare sunt atributul si complementul.

| sujpla a răspuns:

Si eu caut la fel

| Florina_Coanca_1995 a răspuns:

Mulțumesc

| Cornea_Marian_1983 a răspuns:

Daaaaaaaaaaa

| Barbuta_Diana_1986 a răspuns:

Mersi

| danilupu222 a răspuns:

K

| Iaba_Ionel_1975 a răspuns:

Nu stiu pentru mine dar sa iti zic si tie