| madalina_7960 a întrebat:

Imi spuneti care este diferenta dintre conditionala de tip 2 si 3 la engleza deoarece nu inteleg

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Diferenta este ca la conditionala de tip 2 conditia din if-clause este teoretic posibil de realizat, in timp ce la conditionala de tip 3, acea conditie este imposibil de realizat.
Ex: If I learn hard, I would get good marks.(Daca as invata din greu/cu seriozitate, as lua note bune.) -->conditionala de tip 2
Pentru conditionala de tip 2: Inca mai ai sanse sa iei note in cazul in care inveti serios.
If I had learnt hard, I would have got good marks.(Daca as fi invatat din greu/cu seriozitate, as fi luat note bune). --> conditionala de tip 3
Pentru conditionala de tip 3: Nu mai este posibil sa iei note bune pentru ca actiunea din propozitia conditionala este la trecut(daca as fi invatat) si nu se mai poate face nimic pentru schimbarea situatiei.

| didiDia a răspuns:

Mai exista si o alta varianta in care se pot combina cele doua conditionale si anume: in propozitia conditionala subordonata sa ai ca la tipul 3, iar in cea principala ca la tipul 2. Asta se intampla din cauza ca actiunea din conditionala are un efect care se rasfrange asupra prezentului.
ex: If I had learnt hard, I would earn more money now.(Daca as fi invatat din greu, acum as castiga mai multi bani.)
(Efectul pe care faptul ca n-am invatat in trecut din greu il are asupra prezentului este faptul ca acum castig putini bani.)