| InGERfaraNOr a întrebat:

Imi spuneti cateva intrebari si raspunsuri la fizica? Sunt in clasa a 6-a si trebuie sa fac portofoliu. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Life22 a răspuns:

Da spune-mi

| Ciokoi_Mihaita_1998 a răspuns (pentru Life22):

Ce este pozitia unui corp in spatiu

| VaneaMisoglo a răspuns (pentru Ciokoi_Mihaita_1998):

Fiecare corp din natura ocupă in spațiu la momentul dat un anumit loc. Locul unde se află un corp in spațiu in momentul dat de timp este numit în fizică poziția corpului.

| Damian_Sergio_Ramos_Popsa_1995 a răspuns:

Un calator pleaca din punctul o si se deplaseaza astfel:merge 3 km spre Est pana in punctul A, 2 km spre Nord pana in punctul B, 4 km spre Vest pana in punctul C, 3 km spre Sud pana in punctul D, 1 km spre Est pana in E.Reprezinta ce caietul de matematica traectoria calatorului.Alege,de exemplu, pentru fiecare kilometru parcurs de calator, lungimea a doua patratele de caiet.
a)Calculeaza distanta parcursa de calator.
b)Care este distanta dintre pozitia initiala A si pozitia finala E