| Anto97 a întrebat:

Imi spuneti si mie, cand si unde au fost publicate pentru prima oara "Rapsodii de toamna","Rapsodii de primavara" si "Balada unui greier mic" de George Topirceanu? big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Rapsodii de toamna -> 1919
Balada unui greier mic -> 1920
Rapsodii de primavara -> 1920

Toate acestea au aparut si in 1920 in volumul "Balade vesele si triste ".

Pa-pa!

2 răspunsuri:
| octavianpas a răspuns:

Rapsodii de toamna(1919)
Rapsodii de primavara(1928)
Balade vesele si triste din care face parte Balada unui graier mic: editia 1-1920, editia a2a- 1928 si editia a 3a- 1931
si nu stiu sigur dar e posibil sa le fi publicat in Viata romaneasca pentru ca era colaborator din 1909.

| Anto97 explică:

Nu eram sigura de ani...iti multumesc mult de tot lavylavy :*:X