| dianadianadiana1 a întrebat:

Urgent! Am nevoie de titluri de opere clasice (din categoriile arta/ literatura/ film etc.) care au fost prelucrate de diversi autori si publicate in diferite versiuni.

Exemplu: Balada unui greier mic - versiuni de George Topirceanu, Alexandru Donici, Ada Milea.

1 răspuns:
| dienuta1990 a răspuns:

Basmele romanilor de Petre Ispirescu
Musicalul Chicago
Don Quijote
O mie si una de nopti
Iliada si Odiseea de Homer

Eu cred ca aceste opere pe care le-am scris aici in aceasta lista au fost cele mai importante carti sau opere care au fost publicate in diverse versiuni.