| Digital112 a întrebat:

Imi spuneti si mie la ce intrebari raspund (sau cum aflu de care e) propozitia subordonata predicativa, propozitia subordonata subiectiva, subordonata completiva directa, CI, CT( temporala), C. S ( cea de scop), C. M (modala) si C. L (Cea de loc)
sau spunetile pe cele care le siti. FUNDAA

Răspuns Câştigător
| purplerainbow a răspuns:

Buna! Eu tocmai am terminat acum ceva timp toate subordonatele si nu mi se par foarte dificile. Predicativa este neaparat dupa un predicat nominal incomplet, adica ii lipseste numele predicativ si urmeaza doar dupa verbele copulative; subiectiva se afla dupa urmatorii termeni regenti: verbe la diateza reflexiva(se spune, se zice, se stie), verb unipersonal "a trebui", adverbe predicative(probabil, pesemne, posibil, sigur, desigur), locutiuni adverbiale predicative( cu siguranta, fara doar si poate, fara indoiala), vb. cop. a fi + un adv de mod( e bine, e usor, e greu, e dificil), vb cop a fi + subst com (e de mirare), etc.; completiva directa sta dupa verbele tranzitive(a sti, a cunoaste, a informa, a baga de seama) si raspunde la intrebarea "ce?'' sau ''pe cine?'' la fel ca complementul direct; completiva indirecta sta dupa verbele intranzitive(a se gandi, a medita, ) si raspunde la intrebarile complementului indirect,; CT incepe de obicei cu adv relativ ''cand'' si dupa aceea iti dai seama si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de timp(cand, de cand, pana cand); CM se introduce de obicei cu adv relativ ''cum'' si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de mod(cum, in ce fel); CL se introduce de obicei prin adv relativ ''unde'' si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de loc(unde, pe unde, de unde); CS raspunde la intrebarea ''in ce scop se face actiunea'', iar CZ(cauzala) raspunde la intrebarea "din ce cauza s-a petrecut ceva''. Sper ca te-am ajutat si imi dai mie funda?

3 răspunsuri:
| Radu_Maryan_1996 a răspuns:

:pup:

| gabytzuboss97 a răspuns:

Multumesc purplerainbow