| ralucaralu a întrebat:

Imi spuneti, va rog, cativa revolutionari din secolele 17-18?

2 răspunsuri:
| dorykutza a răspuns:

Salut ce zici de : revalutia franceza care a inceput in 1789
revolutia agrala -a aparut in sec 17 in anglia datosita inginerului JAMES WATT, care a inventat masina cu aburi.Marea schimbare a revolutiei fiind aparitia fabricilor si a salariatilor.

revolutia industriala -a reprez transformarile care au avut lao in industrie, datorita masinii cu aburi

revolutia de la 1848-1849 :-a aparut cand statele europene au inceput sa se lupte pentru.reginuri democratice si pentru. independenta 9revolutia incepe in V europei, in franta, Italia si Germania )