| liceu a întrebat:

Îmi traduce cineva urmatorul enunț, dar sa mi-l si explice.
"Ecrivez une lettre a un ado de votre age que vous voules avoir pour correspondant. N'oubliez pas de vous presenter et de faire connaître vos intentions."
P.S.nu cer sa-mi faceți tema, ci doar să-mi explicați ce trebuie sa fac pentru ca nu prea înțeleg cerinta

Răspuns Câştigător
| aDEeLAa a răspuns:

Buna! Nu stiu daca sunt in masura sa te lamuresc... din putinele mele cunostinte inteleg ca cerinta spune : Scrieti o scrisoare unui prieten de varsta voastra cu care vreti sa corespondezi ( sa socializezi ), Nu uitati sa va prezentati si sa va faceti cunoscute intentiile.
Deci, fiind vorba de scrisoare trebuie sa pui data sus, locul ( intr-un colt in dreapta daca nu ma insel. ) apoi, Cher Daniel ( sau cum vrei tu... asta s-ar traduce Draga Daniel, )
motivul pentru care ii scrii ( gen l-ai vazut cantand la chitara la Consiliul Judetean si ai vrea sa-l cunosti tinand cont ca sunteti de aceeasi varsta si aveti subiecte comune : liceu... etc detaliezi ce ai vrea sa stii despre el...
apoi, in partea a doua( al doilea aliniat ) detaliezi despre tine : Je m'appelle S. J'ai 16 ans. Je suis dans...
pasiunile tale ( J'aime... )
iar la urma ii spui ca ti-ar face nespusa placere sa pastrati legatura, sa va vedeti poate si in viata reala. I-as multumi pentru timpul acordat si formula de incheiere : Cu admiratie/ drag, S.
obiectivele pe care cred ca tema aceasta vrea sa le atinga sunt :
sa inveti sa intocmesti o scrisoare
sa stii sa te prezinti.
Succes! ( Ps : ati putea creea pe facebook un grup in care sa vorbiti despre teme. Ia initiativa. big grin Daca iti face placere poti sa ma adaugi si pe mine happy )

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

"Scrieti o scrisoare unui adolescent de varsta voastra cu care doriti sa corespondati. Nu uitati sa-i prezentati si sa-i faceti cunoscute intentiile voastre."

Aceasta e cerinta. E, practic, o scrisoare prin care inviti pe cineva la conversatie prin scrisori, pentru a va descoperi reciproc, in functie de pasiunile comune sau sferele de interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

** Scrie o scrisoare către un adolescent de vârsta ta cu(,)care dorești să corespondezi.
Nu uita să te prezinți şi să iti faci cunoscute intențiile. **
Cam așa aș traduce eu mot-a-mot.
Deci mai pe scurt comunici cu cineva prin scrisori /faci o scrisoare.