| anonim_4396 a întrebat:

Imi trebuie un proverb despre dragoste de patrie...ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Patria ubi bene=Patria este unde ti-e bine.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

1.Adevărata dragoste de patrie este de neconceput fără dragostea pentru limba ei (Paustovsky) 2."Limba română este patria mea"(Nichita Stănescu). Păcat că cei mai mulţi uită asta...Sau,mai aproape de ceea ce îţi trebuie ţie "Amor patriae nostra lex"-Iubirea patriei este legea noastră

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul fara patrie e ca puiul fara mama

| IQOnly a răspuns:

Trei lucruri nu se pot uita în lumea aceasta: Patria, prietenia si prima iubire.