| Sory a întrebat:

Impartind numarul 63 in patru parti neegale astfel ca:daca adaugam primei parti 2, din cea de-a doua se scade 2, cea de-a treia se inmulteste cu 2, iar cea de-a patra se imparte la 2, vom obtine rezultate egale.Care sunt numerele care reprezinta cele 4 parti neegale?

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

| andreutz a răspuns:

Esti sigura ca nu ai gresit pe undeva problema? mie imid cu virgulahee hee nu stiu de ce sad

| andreutz a răspuns:

Atunci eu am imbatranit si sunt mai prostut..scuza-ma happy

| andreutz a răspuns:

Ah, scuze...am vazut undeva 3 in loc de 2hee hee ai dreptate.
x=12
y=16
z=7
q=28

| andreutz a răspuns:

Acum esti multumita? si apropo.fii sigura ca multi de aici stiau sa iti dea rezolvarea, doar ca nu si-au pus mintea cu un copil de 10 ani laughing doar eu sunt mai prost si o dau in mintea copiilor big grin

| andreutz a răspuns:

Acum nu mint...pe cuvant de cercetas big grin

cristian
| cristian a răspuns:

Rezultat:12; 16; 7; 28.

| Sory explică:

Nu am gresit problema, este o intrebare de clasa a 4 a si eu o stiu rezolva chiar daca sunt pe clasa a 3 a

| Sory explică:

Nu stiti aceasta problema de clasa a 4 a laughing si apropo 63 nu se imparte la patru ca zice patru parti neegale

| Sory explică:

Nu minti?