| silviacta a întrebat:

Compara numerele:
(5+5 la puterea a doua+5 la puterea a treia+5 la puterea a patra+...+5 la puterea 50) si 2 la puterea 2975

7 răspunsuri:
| oanaX a răspuns:

5+5 la puterea 1265 comparat cu 2 la puterea 2975 doar pana aici am ajuns

| silviacta explică (pentru oanaX):

Cum ai ajuns la rezultatul 5+5 la puterea 1265?

| oanaX a răspuns (pentru silviacta):

Am adunat pe calculator puterile dar acum mi-am dat seama k se aduna doar la inmultire
scuzebig grin

| oanaX a răspuns:

Nu-i adevarat e logic primul este mai mare ca al 2lea...e ca si cum ai compara 5 la puterea a3a si 2 la puterea a6a( deoarece este aproape dubla puterea lui 2(vezi calculu meu de mai sus) ) si 5 la a3a ne da 125 si 2 la a6a ne da 64 (aproape jumatate) PS: sper ca ati inteles!

| MrMike a răspuns:

Da acelasi rezultat

| silviacta explică (pentru MrMike):

Si cum ajungi la rezultat?

| silviacta explică:

Cum ajungi la rezultatul 5+5 la puterea 1265?