| sabin89 a întrebat:

Când eram la liceu, am primit de la cineva o problemă, aparent simplă, în care un număr din patru cifre se înmulțea cu 7 și rezultatul era un număr din cinci cifre. La numărul care se înmulțește (cel din patru cifre) se cunosc cifrele a doua și a patra, respectiv 5 și 2. La numărul-rezultat (cel din cinci cifre) se cunosc: prima cifră, a treia și a cincea, respectiv 2; 8; 4.
Schematic, operația arată așa:
- 5 - 2 x 7 = 2 - 8 - 4
Eu trebuia să găsesc cifrele din spațiile libere (cele marcate cu - ). Am încercat atunci, n-am reușit și apoi am uitat de asta. Mi se pare totuși o problemă interesantă, de perspicacitate.
Are cineva vreo sugestie? Sau, credeți că este rezolvabilă?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

X5Y2 * 7 = 2M8N4

Daca facem inmultirea lui 7 cu fiecare numar constatam urmatoarele:

1.) 7*2=14, ceea ce are sens pentru ca ultima cifra a rezultatului este 4.

2.) 7*Y=N nu ne spune prea multe, dar trebuie sa tinem minte sa adaugam si restul 1 de la inmultirea anterioara: 7*2.

3.) 7*5=35, numai ca a 2-a cifra a rezultatului este 8, nu 5. Inseamna ca a mai fost adaugat un rest de 3.
Restul de 3 provine de la inmultirea anterioara 7*Y=N. Cat poate sa fie Y, ca restul sa fie 3? Nu este greu sa iti dai seama ca singura varianta este Y=5; 7*5+1=36.

4.) 7*X=2M, la care adaugam restul de 3 de la inmultirea anterioara.
7*X+3=2M
Doar pentru X=3 numarul obtint va incepe cu 2.
7*3+3=24

Deci numarul este 2552. Acum putem afla si rezultatul ca fiind 24864.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolvarea se face inmultind manual (cu creionul si hartia), folosind "Tabla Inmultirii" cu 7. happy
+ un pic de rabdare si logica...winking

| sabin89 explică:

Am uitat să spun că nu e temă. Dar cred că este evident.

| sabin89 explică:

Da, la o metodă ca asta, adică la o rezolvare ca cea descrisă de Inferno m-am gândit. Îmi cer scuze că nu am menționat de la început, în enunț, ce anume am urmărit.
Sper că v-a plăcut.
O aventură matematică se poate desfășura ca și o intrigă polițistă. happy

| Seba2013 a răspuns:

Mai Pitágoras poate imi explici si mie intr-o zi ce inseamna METODA DEDUCTIVA la matemática? Ca de filozofi si voluptosii ma ocup eu. Nu ai vazut cum la pisi aceea am stiut sa ii raspuns. Eu imi cunosc breasla. Cand ea incepea sa intrebe de cartea rosie a lui Jung eu o observan si ma miram de unde are preocuparile alea. Carte aia rosie a lui Jung este lupta lui personala sau asa cum spune el selful contra tipilor psihologici(tot o carte de-a lui). Deci este razboiul lui self cu timpul de personalitate(temperament, adam) pe care l-a avut. Aveam o datorie ca m-ai intrebat de unde stiu ca este atacata de animale.

| sabin89 explică (pentru Seba2013):

Metoda deductivă: Dacă premisele sunt adevărate, atunci concluzia trebuie să fie adevărată. Ex.: Toate mașinile de curse trebuie să meargă cu peste 130 km/h. Dodge Charger este o mașină de curse, așadar poate să meargă cu peste 130 km/h.
Dar hai să nu deviem de la topic.

Răspuns utilizator avertizat