| Scorici_Ştefy_1953 a întrebat:

În anul 1986 am absolvit clasa a 10 a doresc o adeverință pentru angajare cum trebuie să procedez eu ne mai find în orașul unde am absolvit

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MENCS nr. 3844/2016 trebuie sa mergi personal sau sa imputernicesti o alta persoana in baza unei procuri speciale si poti obtine certificatul de absolvire a ciclului inferior al liceului însoţit de foaia matricolă, citez:
"ART. 10.(1) Actele de studii se eliberează de către unităţile de învăţământ acreditate la care titularii au promovat ultimul an de studiu.
  (2) Actele de studii se eliberează, de regulă, titularilor, care semnează pe actul original şi pe matcă (cotor).
  (3) Un act de studii dintr-un carnet cu matcă (cotor) şi matca în cauză sunt completate identic, matca rămânând în arhiva instituţiei, cu termen 100 ani.
  (4) În situaţii excepţionale - persoane grav bolnave, netransportabile, absente din ţară - actele de studii se eliberează persoanelor împuternicite, pe bază de procură autentificată de notariat/consulat.
  (5) În cazul elevilor sub 16 ani, actele de studii pot fi eliberate părinţilor/reprezentanţilor legali, fără a fi necesară procura prevăzută la alin. (4).
  (6) Împuternicitul semnează pentru primire, în clar, în Registrul unic de evidenţă a formularelor actelor de studii şi pe cotorul/matca actului de studii eliberat, dar nu şi pe formularul original al actul de studii eliberat. În Registrul unic de evidenţă a formularelor actelor de studii, la rubrica "menţiuni", se trec: numele, prenumele şi calitatea împuternicitului, precum şi datele de identitate ale acestuia."

| Alexul99 a răspuns:

Din cate stiu poti face rost de ea doar de la scoala unde ai terminat.