| Radandam a întrebat:

In cât timp poți învăța limba franceza, dacă te ocupi zilnic de asta, la un nivel cel puțin mediu?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde cât de ocupi și la ce nivel...

| sierra1 a răspuns:

Intre un lună și o eternitate, depinzând de istețimea ta

| sierra1 a răspuns:

Genialitatea ta nu are nevoie decât de un pocnit din dește și voila, "tobă de carte", așa-i?

| mastadont a răspuns:

E foarte greu de estimat. Contează foarte mult cât de repede prinzi și cât studiezi. Aș spune cam în doi sau trei ani dacă chiar îți place. Franceza nu e chiar ușoară, mai ales scrisul și gramatica.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

S-a facut un studiu (in SUA, insa limba romana si limba franceza sunt asemanatoare si sunt puse in aceeasi categorie, deci timpul va fi asemanator), ajungandu-se la concluzia ca pentru a invata franceza a fost nevoie de aproximativ 600 de ore sau 24 de saptamani (e categoria 1, cea mai usoara). Dar depinde si de tine cat de rapid inveti, cat de mult iti doresti, ce resurse ai etc.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Destul de repede. Daca inveti fraze de baza, exprimare corecta a cuvintelor vei asimila mai repede. In doua luni se observa diferenta daca este voiinta.