| Frunziix3 a întrebat:

In cate tari se vorbeste Spaniola?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Spania, evident, plus tările din America de Sud (fără Portugalia, Guyana Franceză, Guyana şi Surinam în care se vorbeşte portugheza, franceza, olandeza şi engleza) la care se mai adaugă ţările din America Centrală, Guineea Ecuatoriala şi Mexicul. Până în 1973 era limbă oficială şi în Filipine.

Am încercat să îţi explic aşa pentru a înţelege mai bine cum sunt repartizate ţările în care spaniola e limbă oficială. Mai jos o să ţi le enumăr pe toate în ordinea numărului de locuitori:

Mexic
Spania
Columbia
Argentina
Peru
Venezuela
Chile
Ecuador
Guatemala
Cuba
Republica Dominicană
Bolivia
Honduras
Paraguay
El Salvador
Nicaragua
Costa Rica
Panama
Uruguay
Guineea Ecuatorială
Cele enumerate mai sus, sunt doar ţările în care spaniola e limbă oficială însă sunt foarte multe ţări în care limba se vorbeşte fără a fi oficială, spre exemplu Elveţia, Franţa, Germania etc. De altfel spaniola se află pe locul 2 ca cea mai vorbită limbă maternă după chineza mandarină.

7 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/......l_language

Asta e singurul beneficiu al telenovelelor. Evident daca ai continuat cu invatarea limbi gramaticii, pronuntarii corecte, jargoanelor etc :P

| Florincrap a răspuns:

America Centrala (Mexic,Costa Rica,Panama,etc), America de Sud (cu exceptia Braziliei), multe insule din Caraibe, Spania... spaniola este cea mai vorbita limba din lume, alaturi de engleza.

| Flynn2001 a răspuns:

America de sud, insulele spaniole, Spania si portugalia

| corolav a răspuns (pentru Flynn2001):

Nu şi în Portugalia. În Portugalia se vorbeşte portugheza.
Iar în Brazilia ( deci din America de Sud) se vorbeşte tot portugheza.

| Flynn2001 a răspuns (pentru corolav):

Portugheza seamănă cu spaniola putin

| dodo1530 a răspuns:

Mexic
Spania
Columbia
Argentina
Peru
Venezuela
Chile
Ecuador
Guatemala
Cuba
Republica Dominicană
Bolivia
Honduras
Paraguay
El Salvador
Nicaragua
Costa Rica
Panama
Uruguay
Guineea Ecuatorială
Dupa cum spuneau pe site-ul de unde le-am luat, in aceste tari estelimba oficiala, dar o gramada de alte popoare se vb fara a fi limba oficiala. Este a doua limba ca popularitate, dupa engleza.

| Mihai11 a răspuns:

Se vorbeşte în Spania şi în majoritatea ţărilor din America de Sud.