| HBoghi258 a întrebat:

In cazul in care sunt clasa a 11-a, ma mai pot transfera? Si daca da, pot sa ma transfer in timpul semestrului sau trebuie sa astept pana la sfarsitul acestuia?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer spre sfarsitul sem.I si te vei transfera din sem.II, bineinteles daca indeplinesti conditiile si ti se aproba cererea de transfer.
In timpul semestrului te poti transfera doar in anumite situatii speciale, conform art.225, alin.3 din ROFUIP, citez:
"(3) Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."