| SirAnarchyOSD a întrebat:

Se poate transferul de la un liceu la altul (cu pofile diferite) pe timpul semestrului? Sau trebuie sa astept pana la sfarsitul semestrului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce clasa esti.
Transferul se face in conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de la care se face transferul şi cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii la care se face transferul.
ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca-ti schimbi domiciliul langa liceul pe care-l doresti, e un factor favorizant. In rest, fiecare liceu are optiuni in functie de mediile de calificare. Teoretic nu ar trebui permis. Cine stie, daca nu pot fi totusi solutii. Insista.Cu argumentul notelor in principal.

| AlexSalutir a răspuns:

De exemplu nu conteaza ca vi de la profilul sportiv si te duci mate-info, atata timp cat inveti in forta si sunt destule locuri in liceul care vrei sa te transferi atunci esti boss happy

| SirAnarchyOSD explică:

Mentionez ca sunt in a 11-a.

| licurici77 a răspuns (pentru SirAnarchyOSD):

Trebuie sa astepti pana la sfarsitul semestrului.