| Larisaconstanti a întrebat:

In ce consta clasicismul la bacalaureat? As avea nevoie de câteva explicații ajutătoare pentru examen. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

- Accentul se pune pe rațiune (un fel de opus al romantismului unde totul e romantic și roz), personajele sunt fără puteri supranaturale iar obiectele /natura sunt de decor (în comparație cu romantismul unde natura e adesea personificată).

-Personajele sunt arhetipuri (Clasicismul uneori vine la pachet cu nuvela,, Moara cu noroc '' unde ai arhetipul cârciumarului cinstit, arhetipul parvenitului, etc)

-Și poate cea mai principală trăsătură : are caracter moralizator (De exemplu la sfârșitul nuvelei Moara cu noroc, Ghiță moare ca urmare a faptului că a decăzut de la un om cinstit, ajungând să facă afaceri cu Lică, un fel de morală,, nu faceți așa, că o să pățiți la fel'').

| 99NYC a răspuns:

Consta in scrire.

| Mih27 a răspuns:

Clasicism
curent literar artistic ce apare în Franţa, între sec. al XVII-lea- sec. al XIX-lea
reprezentanţi: Corneille, Racine, Mollire, Boileau, La Fontaine, La Bruyere
în literatura română se manifestă în perioada veche la Dimitrie Cantemir și Miron Costin (prin construcția frezelor specific latină) în perioada pașoptistă (în simbioză cu romantismul) la V. Alecsandri (pasteluri, Fântâna Blanduziei), Al. Odobescu, Grigore Alexandrescu (meditații, satire, fabule), Bolintineanu, B.P. Mumuleanu, Asachi, Barițiu dar și mai târziu în operele lui M. Eminescu (Scrisori, perfecținea formei poeziei), I. Creanga, I.L. Caragiale, I. Slavici (construcția personajelor), Titu Maiorescu, Ion Pillat, L. Blaga, Călinescu, Șt. A. Doinaș. Majoritatea acestor scriitori dar și intelectualii contemporani lor s-au format sub egida modelului clasic prezent în școlile din București, Iași, Blaj.
programul estetic al clasicismului a fost exprimat de Boileau în „ Arta poetică" inspirat din Aristotel
clasicismul reînvie valorile literaturii antice (în special grecești), considerate idealuri de echilibru și armonie și are ca scop modelarea individului astfel ca el sa atingă idealul frumuseții morale
la noi clasicii iau formele și modelele antice și le adaptează pentru a exprima idealuri ale vremii lor ca de exemplu formarea statului național unitar român
Trăsături:

accentul pus pe raţionalitate (chiar şi în artă) în dauna pasiunii
cultivă legile armoniei, echilibrului, simetriei
personajele sunt construite ca eroi ideali, funcționând ca modele pentru societate
ele sunt animate de principii morale ferme (cinste, prietenie, adevăr, patriotism etc.)
sunt strâns legate de stat, datoria cetățenească fiind mai presus de sentimentele personale
puritatea genurilor şi a speciilor ( neamestecul lor)
speciile utilizate (imn, odă, poem epic, tragedie) erau socotite specii superioare ale literaturii dar și poezii cu formă fixă (sonet, rondel, glosă etc.)
în tragedie (specie dramatică specifică perioadei antice) se respectă regula celor trei unităţi: (timp- 24 h, spaţiu – decor unic, acţiune – un singur conflict)
stilul este caracterizat de simplitate și veridicitate
are în prim planul reflectării aristocrația ca și clasă socială.
Sper sa te ajute!