| anonim_4396 a întrebat:

In ce galaxie se gaseste sistemul nostru solar?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Din Calea Lactee dar informatia este contrazisa de unii oameni de stiinta deoarece unii cred ca sistemul solar, din care face parte Pamantul, se afla in galaxia Sagetatorului, o galaxie mult mai mica. Aceasta se intersecteaza cu Calea Lactee. Explicatia pare sustinuta si de faptul ca, de pe Pamant, galaxia Calea Lactee se vedea inclinata, sub un unghi de 30 de grade.

16 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

CALEA LACTEE-i se mai spune si calea laptelui.

| scriitor a răspuns:

Sistemul nostru solar se găseşte în Galaxia Calea Lactee, pe braţul Orion, la o distanţă de aproximativ 25-28 de mii de ani lumina de centrul galaxiei, viteaza de deplasare a sistemului nostru solar în mişcarea sa de revoluţie în jurul centrului este de 220 km/s ceea ce face ca o revoluţie completă să se producă în 225-250 milioane de ani.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Clea Lactee

| catalinten a răspuns:

Calea Lactee

| nightluser a răspuns:

Calea Lactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calealactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calea Lactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calea lactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sistemul nostru solar se gaseste in

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calea lactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calea Lactee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din calea lactee pentru ca nu cred ca mai exista o alta galaxie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marte

| kittykat_7188 a răspuns:

CALEA LACTEE! habar nu am de ce se numeste asa! poate din cauza ca exista laptele!

| cosmyn a răspuns:

Calea lactee

| Caba_Florin_1975 a răspuns:

Care patru planete sunt cunoscute sub numele de "planete terestre"?