| Lorena_2784 a întrebat:

De ce pluto nu mai face parte din sistemul nostru solar?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pluto face parte din sistemul nostru soalar, doar ca nu mai este considerata planeta, fiind un corp ceresc prea mic pentru a intra in categoria planetelor. Numai bine!

| dorikut a răspuns:

Pentru ca nu corespunde criteriilor care trebuiesc indeplinite pentru a fi considerata planeta.

Din cate stiu, neconformitatea este data de faptul ca nu are influenta vizibila asupra spatiului cosmit invecinat.

| sy46 a răspuns:

S-au descoperit multe alte "planete" de marimea lui Pluto, si nu puteau fi cataloghate toate ca planete

| stefanel11 a răspuns:

Pentru ca este prea mica...

| 000iasmina000 a răspuns:

Doarece in anul 2006, Pluto este considerata o planeta pitica. Pana si cei 3 sateliti ai ei (doua dintre ele descoperite recent) sunt mult mai mari.

| MusicJacksonMichael a răspuns:

Deoarece nu mai are insushyiri de planeta, este prea mica, si satelitul sau e asa mare incat poate fi numita planeta geamana cu pluto, cu alte cuvinte este prea prea mica

| MusicJacksonMichael a răspuns:

Deoarece nu mai are insushyiri de planeta, este prea mica, si satelitul sau e asa mare incat poate fi numita planeta geamana cu pluto, cu alte cuvinte este prea prea mica eram eulaughing

| Fantoma01 a răspuns:

Man daca te-ai fi uitat in poze (CLARE) cu pluto ti-ai fi dat seama Intr-o parte a planetei parca este o gaura inconjurata de munti ei bine acolo a fost lovita de o planeta mai mica decat ea si acel impact care a avut o viteza ne mai marginita a cauzat ca pluto sa iasa din axa sa din sistemul
solar dar inca mai e pe acolo dar dupa ce am vazut eu pe multe programe nasa (ESA) programe reale am observat ca pluto era acolo dar navea o axa proprie pluto parca era un "soare"
La care sateliti lui se invarteau in jurul lui dar pluto nu se misca n-are axa nicaieri pentru satelitii aia e ca soarele fara axa si fara rotatiihappy.
Acesta este raspunsul la intrebarea ta. FUNDA?big grin