| Thecurious a întrebat:

In ce perioada erau utilizate ceasurile de buzunar (cele cu lant )?

11 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Mijloc-Sfârșit de secol 19, daca ai citit cărțile lui Jules Verne acolo era mai mereu prezent acest ceas de buzunar de exemplu în "Ocolul Pământului în 80 zile" roman în care acțiunea se petrece prin anul 1872. Ceasul de mana a devenit popular abia după anul 1920. big grin

| Catrice a răspuns:

Cu câteva secole în urma.

| minrest a răspuns:

Intre cele doua razboaie ceasurile de buzunar si cele de mana coexistau. In urma cu 40 de ani, unii oameni in varsta inca purtau ceas de buzunar.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sec XIX si sec XX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicu meu inca mai traieste, si avea unu in tineretile lui, si inca il mai are, deci cred ca acum 80 100 de ani minim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai proasta inventie din toate timpurile,. ceasul. si telefonul mobil.
Inainte bateam la usa la unu si la altul, daca voiam sa jucam football. si ne chemam. acum stai acasa pe wc si te caci, si trimiti sms.
si cu ceasul la fel, ca te uit la ceas si zici, ba ce tarziu e, sau ba, e devreme, mai am timp.
Dar noi nu aveam ceasuri si telefoane cand eram mici, si ne uitam la soare, si vedeam cand e pranzul, cand se face seara, si nici nu dadeam importanta prea multa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Ce sa fac cu ea?

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Ati pomenit de obsesia pentru telefonul mobil.
M-am gandid ca poate v-ar interesa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

N-am obsesii despre telefonul mobil.
Il folosesc cum il folosesc si ceilalti.
Doar ca era altfel, cand nu existau telefoane, si trebuia sa iti misti curu pana unde aveai treaba sau la cine aveai treaba.
acum stai in casa si suni.
Sau te suna altii.